Skąd: Żnin

Post Robert Kubica - Sylwetka
Robert Kubica

Robert Kubica urodził się 7 grudnia 1984 roku w Krakowie. Przygodę z motoryzacją rozpoczął dość wcześnie, bo mając niespełna 4 lata. W krakowskim salonie mały Robert wypatrzył spalinową miniaturkę samochodu terenowego. Rodzice długo nie chcieli się zgodzić, ale w końcu autko o mocy kilku koni mechanicznych stało się jego pierwszym pojazdem.

Slalomy wokół butelek ustawionych na podwórku szybko jednak przestały wystarczać i ojciec Roberta sprawił mu pierwszego w życiu gokarta. Mały kierowca był jeszcze zbyt młody na starty w zawodach (w Polsce trzeba ukończyć 10 lat, by uczestniczyć w zawodach w kartingu), więc chwilowo musiały wystarczać treningi. Codziennie po szkole ojciec zabierał Roberta na tor kartingowy w Częstochowie.

Systematyczne treningi zaowocowały w momencie rozpoczęcia kariery zawodniczej. Jako sześciolatek trafił do sekcji kartingowej, cztery lata później zdobył pierwszy tytuł mistrza Polski. Podczas trzech lat startów w Polsce Kubica zdobył sześć tytułów mistrza Polski. Ojciec zadecydował zatem, że czas podbić Europę. Wybór padł na Włochy, kraj z najsilniejszą ligą kartingową świata. 13- letni Kubica szybko, po pierwszych startach dostał propozycję startów w ekipie fabrycznej. Rok później został pierwszym obcokrajowcem, który sięgnął po tytuł kartingowego mistrza Włoch. W tym samym roku (1998) wywalczył tytuł wicemistrza Europy i wygrał prestiżowe zawody Monaco Kart Cup rozgrywane na fragmencie słynnego toru Formuły 1.

Rok później obronił mistrzostwo Włoch, dorzucił mistrzostwo Niemiec oraz wygrane w zawodach Monaco Kart Cup, Margutti Trophy oraz Elf Masters w paryskiej hali Bercy. W sezonie 2000, ostatnim w kartingu, Robert wywalczył czwarte miejsca w mistrzostwach Europy i świata. Pod koniec sezonu zaliczył pierwsze testy w samochodach - w Formule Renault 2000.

Pierwszy sezon startów w samochodach (2001) przyniósł Kubicy pierwsze w karierze pole position w wyścigach. W sezonie 2002 Robert wygrał cztery wyścigi i wywalczył tytuł wicemistrza Włoch w Formule Renault, a w serii Eurocup uplasował się na siódmym miejscu. Pod koniec sezonu wystartował gościnnie na brazylijskim torze Formuły 1 - Interlagos, gdzie zdobył pole position i odniósł zdecydowane zwycięstwo.

Awans do Formuły 3 w 2003 roku został opóźniony przez wypadek drogowy, w którym jadący jako pasażer Kubica doznał złamania ręki. W spóźnionym debiucie na torze Norisring, z osiemnastoma śrubami w złamanym dwa miesiące wcześniej ramieniu, Robert Kubica odniósł efektowne zwycięstwo w obecności 126 tysięcy kibiców. Skrócony sezon w Formule 3 polski kierowca zakończył na 12. miejscu. Końcówka sezonu znów była udana - zwycięstwo w ulicznym wyścigu Sardinia Master, piąte miejsca w prestiżowych wyścigach w Macau i Korei.

Drugi sezon w mistrzostwach F3 Euro Series, spędzony w barwach fabrycznej ekipy Mercedesa, Robert zakończył na siódmej pozycji. W rozgrywanym w Macau Pucharze Interkontynentalnym FIA zdobył pole position, pobił rekord toru i zajął drugie miejsce. Wyścig ten uważany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata Formuły 3.

Udane testy w zespole Epsilon Euskadi, startującym w Formule 3,5 w ramach World Series by Renault, zaowocowały kontraktem na sezon 2005. Już pierwszy wyścig, w belgijskim Zolder, pokazał, że Robert - mimo młodego wieku i braku doświadczenia w startach tak mocnymi samochodami - doskonale daje sobie radę w rywalizacji ze starszymi, bardziej doświadczonymi i utytułowanymi kolegami. Wygrał drugi wyścig w Zolder i objął prowadzenie w punktacji. W sezonie 2005 jeszcze trzykrotnie zwyciężał i w portugalskim Estoril sięgnął po mistrzowski tytuł.

W listopadzie 2005 roku po raz trzeci w karierze wziął udział w prestiżowym wyścigu Formuły 3 w Macau, gdzie zajął drugie miejsce. Dwa tygodnie później Robert Kubica, w nagrodę za zdobycie mistrzowskiego tytułu World Series by Renault, odbył po raz pierwszy testy w Formule 1, w zespole Renault F1 Team.

Wyniki uzyskane przez Polaka wywarły duże wrażenie w środowisku Formuły 1. Trzy tygodnie później Robert Kubica podpisał kontrakt z BMW Sauber F1 Team, na mocy którego w sezonie 2006 pełnił funkcję kierowcy testowego. Jego głównym zadaniem podczas wyścigowych weekendów Grand Prix był udział w piątkowych sesjach treningowych, podczas których dokonywane były testy bolidów i ustawiane parametry silnika i nadwozia.

Po raz pierwszy w wyścigu Formuły 1 Kubica pojechał 6 sierpnia. Na torze Hungaroring zajął siódme miejsce, ale został zdyskwalifikowany za zbyt lekki bolid. 27 sierpnia w Stambule Polak był 12.

Pierwszy sukces przyniósł mu trzeci start w Formule 1 - w wyścigu o Grand Prix Włoch zajął trzecie miejsce i wywalczył sześć punktów do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Sezon 2007 był pierwszym pełnym w karierze polskiego zawodnika. Kubica ukończył sezon na szóstym miejscu z dorobkiem 39 punktów. Przeżył też makabryczny wypadek podczas GP Kanady, z którego szczęśliwie wyszedł bez większych obrażeń.